taytenvinson
taytenvinson taytenvinson
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

A candy shop charges 8.99 a pound it's competitor charges 6.50 for 12 ounces which is a better deal and by how much

Respuesta :

abg101603
abg101603 abg101603
  • 12-12-2019

Answer:

It is a better deal to do the 6.50 for 12 ounces

Step-by-step explanation:

The reason is because the is 16 ounces in a pound so you would do 8.99/16 and you get .56 per ounce but is you do 6.50/12 you get .54 per ounce which is a better deal.

Hope this helped!!

Answer Link

Otras preguntas

name two salts used in black and white photography
How did Douglass refute the prevailing southern (and northern) perception of slave songs?
x and y are two different numbers selected from the first fifty counting numbers from 1 to 50 inclusive. what is the largest value that (x+y) / (x-y) can have?
x and y are two different numbers selected from the first fifty counting numbers from 1 to 50 inclusive. what is the largest value that (x+y) / (x-y) can have?
where is nassal cavity located in our body.
Which number is equivalent to 16? A.256 B226. C.32 D.18 What value of x makes the equation below true? 7x-1=9 A.2/7 B.8/7 C.10/7 D.16/7
A gourment shop wants to mix coffe beans that cost $3.00 per pound with coffe beans that cost $4.25 per pound to create 25 pounds of a new blend that cost $3.50
How do I solve this 2x2+ 2x2 -2+2x2=
How much energy is given to each coulomb of charge passing through a 6 V battery
Find the distance between the pair of parallel lines, y = -2x+1 & y = -2x+16.