Novoap Novoap
  • 10-04-2020
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of 5 pounds of oranges cost 10.45?
find the unit rate

Respuesta :

sereneluousa
sereneluousa sereneluousa
  • 10-04-2020

Answer:

The answer is 2.09 per pound.

Step-by-step explanation:

To find the unit rte, you divide 10.45 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

3. Describe the process of heat transfer by conduction. What happens to the molecules that cause the thermal energy to be transferred?
which value is the 10th term in the sequence: -62, -48, -34, -20, -6....? A. 68 B. 64 C. 78 D. 50
If f(x) = x^2 + 9x, find f(a - 4)
equation 5b-12+2b=16
The ___ method is used to estimate the cost of ending inventory. A. FIFO B. LIFO C. gross profit D. average cost
What is point "R" and how do I do point "R"
Kirks family drove 36 miles in 50 minutes, which was 48% of the distance to his grandmothers house What was the total distance in miles to Kirk's grandmothers
what is the effective annual yield of an investment that offers a nominal rate of 5% compound monthly? Daily?
which type of fat may help lower the risk of heart disease?
simplify -7 (3p-2k+1)