bannanaa bannanaa
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

21 lbs of bananas cost $252.
How many lbs of bananas can you get with $420 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-01-2021

Answer:

you would get 33.6 lbs of bananas

Step-by-step explanation:

420 ÷ 252 = 1.6 repeating

21 lb * 1.6 = 33.6

Answer Link
mumsy
mumsy mumsy
  • 11-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

if 21 lbs of bananas cost 252 dollars

1 lb costs 252/21=12 dollars/pound

420/21=35

with 420 dollars you can buy 35 lbs

Answer Link

Otras preguntas

Marlene gets an offer to rake her neighbor’s lawn. It would take her three hours to rake the lawn and she would be paid $10. What would be a cost-benefit analys
Gabriel made 3 small meatloaves. He cut each meatloaf into fourths. How many 1 4 -size pieces of meatloaf does Gabriel have? A model may help in solving
Give two differences between the blood in the aorta and the vena cava
help .. Which choices are equivalent to the fraction below? Check all that apply.6/16
Fill in the blank with the correct form of the imperfect tense. Los pájaros (volar) sobre los árboles.
In 1947 Josef Stalin and the Soviet union blockaded the city of
What does the phrase " I run before my horse" mean?
PLS HELP I DON'T UNDERSTAND
If it takes 20 nickels to make a dollar how many does it take to make 19 dollars
What good arts are there?