addislincoln86
addislincoln86 addislincoln86
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

what is the answer to: Mila bought 26 pounds of sausage for $65.what was the cost per pound of sausage?

Respuesta :

dfsdfbdga dfsdfbdga
  • 10-02-2021

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

divide $65.00 by 26 pounds

Answer Link
gracelin42502 gracelin42502
  • 10-02-2021

Answer: $2.50 per pound

Step-by-step explanation: $65/26 pound = $2.5 per ponund

Answer Link

Otras preguntas

the term used to describe differing fronts of warfare is known as what? Answer ASAP
PLEASE HELP! What’s the answer to this problem and how do you solve it? Thank you!!
write 0.293 in word form
Why did Southerners want Native American lands in southeastern states such as Mississippi, Georgia, and Alabama in the 1830s?
how many calories is considered high for a single serving of food
Can someone plzzz help with this ill give a pizza :((
How might a delegation mutation in a gene affect the translation of that gene?
How were Simon bolivar and Jose de San Martin similar
Today, a dominating generation of plants has appeared.
How does nuclear energy harm the environment