denneshaphillips20 denneshaphillips20
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 candy canes cost $318, what will be the cost of 4 candy canes?​

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 10-12-2021

Answer:

4 candy canes = $ 106

Step-by-step explanation:

Using unitary method to solve this question.

Given that:

12 candy canes = $ 318

Divide both sides by 12

1 candy cane = $318/12

1 candy cane = $26.5

Now, Multiply both sides by 4

4 candy canes = $ 26.5 * 4

4 candy canes = $ 106

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

Hope this helped!

~AH1807

Answer Link

Otras preguntas

In which of the following can a student observe particular jobs and participate in hands-on activities? A. A job shadow B. Community service C. A school-to-care
In the aftermath of the Great Recession, President Obama signed a financial protection measure to protect tax payer money from another bailout and inflated mort
If DB = 4 and DC = 6, find AD. 2 2 2/3 3
who was the first successful english colony to be established in the Americas? A) Williamsburg B) Chesapeake Bay C) Jamestown D) Roanoke
What information in the illustration suggests that the plantation was self-sufficient
these are my last questions plz help me :)
expand and simplify 3(2x + 1) + 2(x + 3)
No Kerri is a baby when she doesn’t get her own way
After the battle of Orleans, what happened to Joan of Arc
Hey conic section has the equation X+Y^2+ 12X + 8y= 48 determine the following type of conic domain and range axis of symmetry and center?