rycar75
rycar75 rycar75
  • 10-12-2022
  • Mathematics
contestada

Abdel wants to spend $12 on beans and rice.

- beans, b, cost $5 per pound.
- rice, r, cost $2 per pound.

Abdel wants to spend 12 on beans and rice beans b cost 5 per pound rice r cost 2 per pound class=

Respuesta :

Otras preguntas

How can writing phrases as algebraic expressions help me solve problems
Which choice describes a question that could be answered by moving the decimal point 3 places to the right? A. multiplying 31.04 by 100 B. multiplying 31.04 b
Which of the following best describes why the Industrial Revolution started in England? A. It had a growing population and large deposits of coal and iron. B.
what is x^2+( 5√2-x)^2= 5√2^2
the distinction between protostomes and deuterostomes is based on differences in their
All matter is NOT composed of __________. protons neutrons sodium electrons
if 3 twinkies cost $1,how much is it for 15 twinkies?
Which sentence uses a verb that agrees with its pronoun subject? A. Neither of the cars are new. B. Several of his video games is no longer working. C. Nobody i
what is cystic fibrosis
What were the two main reasons workers formed unions? A: as a form of social protest and to protect themselves from poor work conditions B: for a social group a