iemsbdks iemsbdks
  • 13-01-2023
  • Mathematics
contestada

5. A t-shirt is on sale for 20% off the original price (x). Circle the expressions that would help find the sale price of the t-shirt?
x-.20x
x +.20x
(1-.20)x
.80x
80x
.20x

Respuesta :

Otras preguntas

usely i get up at 6:00
You bike for 2 hours at a speed no faster than 17.6 mph. Write an inequality that represents the possible number of miles you bike.
how do scientists apply emission spectra to investigate the chemical composition of stars. 1 page long essay.
a^2=-42+13a solve by factoring ?
Explain the 3 major steps in mercantilism.
Tickets for a concert cost $2 each for children and $5 each for adults.A group of 30 people consisting of children and adults paid a total of $87 for the concer
a pack of 12-8 ounce bottles of water costs $3.36.What is the unit cost per ounce of bottled water?$0.03 per ounce$0.04 per ounce$0.28 per bottle$0.42 per bottl
How do u write 0.0000000405 in scientific notation ?
how do i factor the quadratic expression   4x^2-11x=3
factor this expression. r2+14r+48