amu7
amu7
12-11-2017
Mathematics
contestada
4 sweets cost 9p.
Find the cost of 20 sweets
Respuesta :
star030616
star030616
12-11-2017
4 sweet---- 9p
20 sweet----- xp
4x=180
x=45
20 sweets cost 45 p
Answer Link
ImFailingEasyAs123
ImFailingEasyAs123
12-11-2017
45p
4 goes into 20 5 times, so 9*5= 45p
* = times
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 77+ )
Otras preguntas
After a military coup in Nigeria, economic problems continued because of _____________
When working with a partner it is important to come ___________ and ____________. well organized, be willing to read prepared, actively listen prepared, be a gr
Chinese communists escaped nationalist troops called _____________________________ by fleeing to northern China.
Which of the following is most closely related to diction? a. a writer’s sentence structure b. a writer’s word choice c. a writer’s attitude d. a writer’s l
Classify the triangle by its angles based on the side lengths 4.2, 6.4, and 7.6
Evaluate 2x-4y for x = 2 and y = 4.
The distance from the Earth to the sun is 93 million miles. In scientific notation that is _____ miles.
A square has a perimeter of 8 cm. What is its area?
Let f(x) = x2 - 16. Find f-1(x).
Two comma sentence. (What kind of music do you like, I prefer rap, reggae and classical?)