abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

William has 42 red tulip bulbs and 56 yellow tulip bulbs. He plans to use all the bulbs to make potted gifts. William claims he can make 7 pots with equal numbe
The gardeners at Middleton Place Gardens want to plant a total of 40 white and pink hydrangeas in one flower bed. In another flower bed, they want to plant 102
Find the missing value.___ - (-5) = -7​
which is the best estimate for the percent equivalent to 3/8?​
What is the sum of the series?
Rewrite (7x-8)(-1) using the distributive property
How is socialism fundamentally different from the economic philosophy promoted by Adam smith
what is 9 and 5/6 minus 3 and 3/6​
how do you say money in spanish?
Explain static friction