willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Define Viscosity. What are the main differences between viscous and inviscid flows?
Which represents the solution of the system of equations, y=x^2-x+1 and y=x? Determine the solution set by graphing
Which of these shows 9z + 5 rewritten using the commutative property of addition? 9 + 5z 9 − 5z 5 + 9z 5 − 9z
Name the opposite of 7
DNA: TAC CGT TTT CTT ATT TAC ATA ACT CTG CGA ATG mRNA: AUG GCA AAA GAA UAA
Which type of sentence speed up the pace of a story ?
Explain how a chromosome condenses at the beginning of mitosis
What was a major weakness of the articles of confederation government?
no__ tu numero de teléfono a los desconocidos por el internet
Which of the following lines from "In Another Country" by Ernest Hemingway contribute to the prevailing mood of apathy in the story? A. One day I had said th