davis32705 davis32705
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

A 4-cup bottle of hair gel costs $40.56. What is the price per pint?

Respuesta :

cheeky1529
cheeky1529 cheeky1529
  • 11-09-2018




20.28$- how many pints are in a cup.. 1 pint = 2 cups

Answer Link
jimthompson5910 jimthompson5910
  • 11-09-2018

4 cups = 2 pints since 1 pint is 2 cups. So you have 2 pints of hair gel that costs $40.56; which means 1 pint costs $20.28 (divide 40.56 by 2)

The final answer is $20.28

Answer Link

Otras preguntas

what is an intentional fallacy?
subartic, tundra, and ice caps are all found in the _______ climate zone (options are: tropical, high latitude, desert, midlatitude)
What is aerobic and anaerobic respiration ?
let A={0,1,2,3,4,6} and B={2,4,6,8} find a.)AnB             b.)AUB
How would you round off a number to one decimal place? For example would 67.39 become 67.4
describe how the life of a teen parent differs from the life of a teen without a child.
what is a example of democracy?
what are the principal parts of a verb?
w^2-4w+ ?  what lake the expression a perfect square
Express the set in roster form.{x|x is an integer greater than -6}