phillgrunn1296 phillgrunn1296
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs 2.59. A 12- ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs 6.30 which package is the Best Buy?

Respuesta :

emmapop567
emmapop567 emmapop567
  • 12-11-2020

From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

Mon cahier est sur la table
Wilder's "dead" are aware of life on earth but have gradually lost interest as they await eternity.
how would the colonists describe the King of England
what cause solar flare to occur?
All cells ain’t the same because
In what way was the Mayan civilization different from the Aztec and Inca civilizations? a. The Aztec and Inca had large, united empires, but the Maya did not.
CAN SOMEONE PLEASE TELL ME WHAT THESE THREE DO/WHAT THEY MEAN? Please help I really don’t get it.
How is that speed affected by medium density and medium temperature?
State the slope of the line.
In an engineering test, a rocket sled is propelled into a target. The sled’s distance d in meters from the target is given by the formula d = -1.5t2 + 120, wher