mariaruim0327 mariaruim0327
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Stephen paid $4.20 for a bag of jelly beans. If jelly beans cost 0.75 per pound, how many pounds did he buy?

Respuesta :

shirleyx228 shirleyx228
  • 12-09-2018

(4.20)/(0.75) = 5.6 lbs

Answer Link
ROSIO8DA ROSIO8DA
  • 12-09-2018
you divide 4.20 by .75 and the answer is 5.60 or 5.6
Answer Link

Otras preguntas

what type of tax is income tax?
A __________ friendship is one that allows you to express your emotions and increases happiness. A. close B. dysfunctional C. casual D. estranged Pretty sure it
hi there can anyone help me out with this question please
16. A British television program shows homesthat are for sale. One home is listed ascosting 500,000 pounds, or $850,000. Theratio of pounds to dollars used in t
Amie works 6 hours each Saturday and 4 hours each Monday. She also makes $20 a week as a dog walker. She makes a total of $130 each week. If h represents Amie’s
Germany lost an important World War II ally when A. France fell to US and British forces. B.the Soviet Union invaded Germany. C.the Soviet Union surrendered to
Find the solution set. x^2+2x−3=0 Separate the two values with a comma.
Solve the equation -x + 8 + 3x = x - 6
eyyy some one help meee!!
The diameter of all 4 circles is 3 inches. What is the red shaded area in square inches?Please explain.