liah8484 liah8484
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

Maggi bought one dozen roses for $3.64 about how much did each rose cost

Respuesta :

willowwoods13
willowwoods13 willowwoods13
  • 12-11-2018
Each rose costs about $0.30
$3.64/12 = 0.30
Answer Link
Pipsqueekwiz
Pipsqueekwiz Pipsqueekwiz
  • 12-11-2018
what you need to do is take your final cost ($3.64) and divide it by your quantity of items (12 roses) so 3.64 divided by 12 equals 0.30
So one Rose cost 0.30¢
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the 3 in 63?
(3x-7)^2(4x-5)+(3x-7)(x-5)
(WORTH 10 POINTS) ASAP PLS Study the following quote. Then answer the question that follows.
A statistics professor wanted to test whether the grades on a statistics test were the same for upper and lower classmen. The professor took a random sample of
The pilot of an airplane reads the altitude 6400 m and the absolute pressure 45 kPa when flying over the city. Calculate the local atmospheric pressure in that
How many edges does a rectangular prism have?
the narrator adds conversation to the narration.what is the effect of this technique
a. What are the four major stages of the cell cycle? b. Which stages are included in interphase? c. What events distinguish G1 S, and G2?
Suppose you're heading off for a long weekend (Friday, Saturday, and Sunday) somewhere and the weather report for your destination says: Chance of rain on Frida
4(3x + 2) - 5(7x + 5)​