pjflames pjflames
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

what is 30y = $41.10 I dont know how to go about answering this

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 12-11-2018

Looks as tho' you were trying to solve 30y = $41.10 for y.  To do this, divide both sides of this equation by 30:

y = $41.10 / 30 = $1.37 per unit (whatever it was that you're measuring).

Answer Link

Otras preguntas

Java question If the user wants to enter one character what statement you use? 1- next()? 2-next(0)? 3-CharAt(0). 4-next().charAt(0).
A soda company had sales of 35,107 million in 2010 and $45,99 million in 2014. Use the Midpoint Formula to estimate the sales in 2012. that the sales followed a
Find the simple interest on $1,200 at 8% per year for 6 months. Show your work ​
f(x) -2x-6 and g(x)=3x+9 find (f-g)(x)
1. When an integer n is added to –5, the result is still –5. What is n? 2. What is the additive inverse of the integer –7?
How to answer this question in Spanish ? ¿Qué necesitas para la clase de español?
-3/5x=15 (solve the equation)
Caleb rode his bike for 3 1 2 miles in the morning. Then he rode his bike another 2 1 2 miles in the afternoon.
twenty-four minus the product of three and two
Is million which parts of speech?​