Alexakeke Alexakeke
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 5 gallon bucket of paint costs $97.45. What is the price per gallon?

Respuesta :

andrea27saralee
andrea27saralee andrea27saralee
  • 10-12-2018

Answer:

19.49 per gallon


hope it helps

Step-by-step explanation:

total pay ÷ number of gallon = the cost of each gallon

97.45 / 5 = 19.49 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

(4x-1) 4 = need help for this please​
Music is written on a music staff. True or False.
Women and children were victims of abuse in the factory. True False
EXTRA POINTS - ASAP PLEASE - NUMBER 9!!
the ratio of two complementary angles is 15:30. what is the measure of the smaller angle?​
How is resistance affected as more branches are added to a parallel circuit?
what’s the measure of angle ABC
Please I am begging you help me with this please!! How to find the area of those two?
The function of dna ligase in the generation of recombinant dna is to
Three non-zero forces, F1, F2 , and F3, are acting on an object. Forces F1 and F3 have opposite direction, and both are perpendicular to F2. Under which conditi