Alexakeke Alexakeke
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Kevin filled up his 14-gallon gas tank for $29.26. What was the price per gallon?

Respuesta :

donthave47donthave donthave47donthave
  • 10-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation: You just divide 29.26 dollars by 14 and get the unit rate of ..

2.09

Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is 2 1/2 times the width, and the perimeter is 42 feet. What are the dimensions of this rectangle? Plz plz plz plz help me i have bee
what is the equivalent fraction of 9/15
Malicious software, or ____________________, silently infiltrate computers with the intent to do harm.
I need help on 1-80 B
The clinician who would be most likely to say to an adult client, tell me about how your parents cared for and protected you when you were a young child, is a:
May threw a ball 26 feet in the air and it landed in a ditch that was 9 feet deep. How far did the ball drop from its highest point of 26 feet?
Create your own word problem: dividing a fraction by a whole number?
I've attempted to solve this problem, but I keep getting inncorect values. Can someone help explain what I'm doing incorrectly and give me the correct values? (
One bag holds 12 bolts. Several bags filled with bolts are packed into a box and shipped to the factory. The box contains a total of 2,760 bolts. How many bags
4 less than the product of 2 and a number is 18 what is the equation?