mariabarcenas9603 mariabarcenas9603
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 2-pound box of spaghetti costs $2.50 philip says the unit cost is 2/2.50=0.80 per pound explain his error

Respuesta :

abc123xyz999
abc123xyz999 abc123xyz999
  • 12-12-2018

Answer:

He did not calculate correctly.


Answer Link

Otras preguntas

Television screens are measured along the diagonal. A certain 53-inch television is 45 inches wide. How tall is the television? 8 in. 16 in. 28 in. 392 in.
Which statements best describe slaves in ancient times? Select all that apply. were a conquered people were those with a certain skin color were happy in bondag
What is the answer to the top question
an 18-ounce box of cereal costs $2.76, how many ounces should a box priced at $2.07 contain?
I have a math question
how many percent of 133 is 99
Graph the function how to
Select all the true statements listed below. A. The Earth-Sun distance is always 1 AU. B. The speed of light is about 3 x 105 km/s. C. The Sun and the Mo
plz help me will give brain
Solve x+100=91 (ASAP)