nansi2 nansi2
  • 10-04-2016
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 goldfish. Each goldfish costv$0.59. How much did Ben spend? _____

Respuesta :

lululala lululala
  • 10-04-2016
so first multiply 59 by 12. 59 times 12 equals 708 so ben spent 708 dollars

Answer Link
Exvited
Exvited Exvited
  • 10-04-2016
Ben bought 12 goldfish, and each goldfish cost $0.59.

So, we need to find how much $0.59 would be 12 times. We can either add $0.59 twelve times, or multiply. The easier way is to multiply.

12 × 0.59 = 7.08

The final answer is that: Ben spent $7.08 on goldfish. 

Answer Link

Otras preguntas

The ad is about a job offer
Why was thomas jefferson wrong when he had advised president james madison the american forces would easily win the war of 1812?
Please help asap!! If a liquid has a density of 1,200 g/L, what is its density in cg/mL? A. 1.2 cg/mL B. 120 cg/mL C. 12,000 cg/mL D. 120,000 cg/mL
Can someone check this :-)
I need to simplify the circled questions and explain how I got my answers.
agreements and disagreements at the constitutional convention of 1787
how can one be more positive
Awnser to question 2 and b?
If a ball with an original velocity of zero is dropped from a tall structure and takes 7 seconds to hit the ground what volicity does the ball have when it reac
Solve for the missing side of the right triangle .