littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

Answer Link

Otras preguntas

Select all number that are prime PLZ HELP
Sue has been dating Jim for nine weeks. She has made a decision to remain abstinent. She talked to Jim about her decision but said it in such a laughing manner
why did president trump move so fast to get a new supreme court justice confirmed by the election?plz help I need It nowwwwwww!!!!!!!!!
find the value of x. please help fast! i’ll give free thanks and mark brainlist! and points are 7
Next one guys Thanks for help so far
HELP I WILL GIVE BRAINLIST PLEASE I NEED THIS THANK YOU
Question 5 (2 points) It is important to wear your pedometer during locomotor weeks. True False
What are the solutions to x2 + 8x + 7 = 0? O x= -8 and x= -7 x= -7 and x= -1 оооо x = 1 and x = 7 O x= 7 and x = 8
31 29 33 37 43 38 33 40 What is the mode of these numbers
four over five equals seventy-two over g A. 73 B. 90 C. 85 D. 18