littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

_______ million

Respuesta :

SugarMagnolias SugarMagnolias
  • 14-01-2019
I don’t know why the word “million” is there, but the incremental cost per unit of the secon hundred units is $30 per unit.
Answer Link

Otras preguntas

a source that is written of created by a person who experienced an event personally is called a ?
why was opera invented?
who gave the people of the alps the word of god
The coordinates of the vertices of a polygon are (−2,1), (−3,3), (−1,5), (2,4), and (2,1).     What is the perimeter of the polygon to the nearest tenth of a un
The following sentence uses which principal part of the verb? They began work at the crack of dawn.
Good writers only state an idea once. true/false
Can someone help me with this, I don't understand.
Which element listed below should have chemical properties similar to fluorine ( f.? a. li b. si c. br d. ne
Swimming is what type of fitness
Sanjay read 56 pages of his book this weekend. This is 35% of the pages in the book. How many total pages are in the entire book? Write a paragraph to EXPLAIN Y