gustavobolivar2208 gustavobolivar2208
  • 11-02-2019
  • Mathematics
contestada

in 3 apples cost 48¢ , how many dozen apples can be bougth for $3.84?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-02-2019

1 dozen = 12 apples.

3 apples cost 0.48, multiply that by 4 to get the price of 1 dozen.

0.48 x 4 = $1.92 per dozen.


Divide the total you can spend ( 3.84) by cost per dozen:


3.48 / 1.92 = 2


You can buy 2 dozen.

Answer Link
cpcoolestkid4
cpcoolestkid4 cpcoolestkid4
  • 11-02-2019
2 dozen apples. mark other brainliest but giving me a thanks would mean a lot
Answer Link

Otras preguntas

Which of the scatter plots below shows the most accurate line of best fit? A. Z B. X C. W D. Y
ANSWER QUICK WITH THE ANSWER FOR EXTRA POINTS ⭐️⭐️⭐️⭐️!
please help and please leave a legit answer
Can you please help me with my french homework plsss?????
What is the area of the figure?
Evaluate e^-1.6 round your answer to five decimal places
Using your knowledge of prefixes, suffixes, and word roots, answer the question. The ex-principal often visited the school. What does the word ex-principal mean
What is 7 less than y In math
A saddle weighs 250 newtons. The mass of the saddle is __________ kilograms. Use g = 9.8 N/kg for gravity.
Help please, not sure how to do this....