riveneal riveneal
  • 11-02-2019
  • Mathematics
contestada

Jacob price 4 muffins for $5 what is the cost of 7 muffins​

Respuesta :

Flawlessglameriss
Flawlessglameriss Flawlessglameriss
  • 11-02-2019

Answer:

$40 is thy answer

Step-by-step explanation:

Answer Link
cromewhispere
cromewhispere cromewhispere
  • 11-02-2019

Answer:

so the price would be $5.60

Step-by-step explanation:

the ratio is 1:.8

so all you have to do is multiply 7 by .8 and you get

5.6

hope this helps please make brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Is it grammatically correct to say "He will return back my phone before noon"?​
Which of these is NOT a scientific method for finding sites without digging?
Use all the six numerals 4, 5, 6, 7, 8 and 9 to form two 3-digit even numbers whose sum is smallest, and what is the sum? ​
Can any help me with this question?☺​
Simplify the expression. 9 – 5(–11x + 7)
Niat ny mau bikin dua akun tapi malah kesasar :(​
Multiculturalism is defined as: A. efforts to establish English as the official language of the United States B. the idea that the United States should have
Find the dimensions of a rectangle with perimeter 76 m whose area is as large as possible. m (smaller value) m (larger value)
Every day we make choices that can potentially affect our environment. For example, we may toss a plastic drink bottle into the nearby trash because it’s more c
Which of these statements is subjective? Someone help!?