jalen853
jalen853 jalen853
  • 11-03-2019
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50 how much would 3 pounds cost?​

Respuesta :

asdmommabear2 asdmommabear2
  • 11-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

If 2lbs costs $4.50, then most likely 1lbs would be half of what 2lbs cost.

So take $4.50÷2= $2.25

Then take the cost of 2lbs @ $4.50 then add the $2.25 (essentially the cost per pound) and 3lbs would cost $6.75.

Answer Link
baileyportillop7z66j
baileyportillop7z66j baileyportillop7z66j
  • 11-03-2019
6.75

4.50/2= 2.25

2.25x3= 6.75
Answer Link

Otras preguntas

MARKING BRAINLIEST HELP PLS
The mean temperature for the first 7 days in January was 6 °C. The temperature on the 8th day was -3 °C. What is the mean temperature for the first 8 days in Ja
how do you translate "six more than x is equal to four." as a equation.​
Why do the sisters treat mirabella like an outcast
Help pls I need help
Write a formal invitation forScience Fair......​
Ms. Sandy bought a package of pencils. Out of every 10 pencils​, 9 are black. If there are 70 pencils in the​ pack, what fraction of the pencils in the pack are
No tengo pregunta jajaja
can someone teach me step by step on how to do this so i cane maybe try myself?
HELP. F(5) and F(-3)