cathy7636 cathy7636
  • 11-03-2019
  • Mathematics
contestada

IRENE BOUGHT SIX POUNDS OF FISH FOR $12.90.BASED ON THAT COST,HOW MUCH WOULD 3.4 POUNDS OF THE SAME FISH COST?

Respuesta :

cblue8282 cblue8282
  • 11-03-2019

Answer:

$7.31

Step-by-step explanation:

Considering this, we can do 12.9/6, which shows us that one pound of fish is $2.15.

Then, we multiply 2.15*3.4, which is $7.31.

Answer Link

Otras preguntas

A clamp type measuring instrument operates on the principle of
In the embryonic stage, what is the term for the inner layer that produces the digestive system, liver, pancreas, and respiratory system?
Why is it more important to know the amount of body fat as opposed to just a persons weight
In how many ways can the letters in the word “PHONES” be arranged?
Alejandra correctly wrote the equation y – 3 = 1/5 (x – 10) to represent a line that her teacher sketched. The teacher then changed the line so it had a slope o
The antibiotic erythromycin binds specifically with the 50s portion of a ribosome. what effect do you expect this to have?
A ______ is the difference between the regular selling price of an item and its discounted price.
The admission fee at an amusement park is $4.00 for children and $5.60 for adults. On a certain day, 284 people entered the park, and the admission fees collect
Know wegener's hypothesis of continental drift
I need help on number 5 please , I don't know how to figure it out .....