pinky103006
pinky103006 pinky103006
  • 10-04-2019
  • Mathematics
contestada

Kristin bought a quart for $3.80. How much does the yogurt cost per cup?

Respuesta :

alejandroinigo
alejandroinigo alejandroinigo
  • 10-04-2019

Answer:

Your answer is $0.95 per cup

Step-by-step explanation:

You find out how many cups are in a US quart, four cups

Then you divide $3.80 by 4, which is $0.95.

Answer Link

Otras preguntas

solve for c? 2x+36x-15c=x
Which sentence in the passage provides information about the story's setting? The Woman indulged in religion once a week at a church near by, and took Conradin
Which process forms ridges and valleys? a. volcanoes b. folding, uplift, and erosion c. oceanic-oceanic covergence b. exposed batholiths
how do you say I love sports in Spanish
during ____ of meiosis, sister chromatids are seprated and pulled to opposite ends of the cell
what is 9 cubed in expanded
Nine out of 25 students finish their work early on Tuesday.What percentage of the class finish their work early?
What two things do you need to know to describe the velocity of an object?
Noelle has 5/6 of a yard of purple ribbon and 9/10 of a yard of pink ribbon how much ribbon does she have altogether
How do plants and animals help to maintain a balance of carbon dioxide in the atmosphere