kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

luz earns $400 for 40 hours of work. use a ratio table to determine how much she earns for 6 hours of work
which type of fat may help lower the risk of heart disease
PLEASE HELP WILL GIVE 10 POINTS!!!! Alisha organizes her data about the element lead into the table below. Which did Alisha place in the wrong column? A. Densit
Large bags hold 14 apples. When a fourth-grade class went apple picking, they filled 9 large bags. How many apples did they pick?
Caleb draws 14 dogs on each of 4 posters. He draws 18 cats on each of 6 other posters. If he draws 5 more dogs on each poster with dogs, how many dogs and cats
Euglenoids have a flexible pellicle composed of carbohydrates. lipids. protein. NvM The pellicle is composed of fibrous elastic protein, small amount of lipid o
154 meters is how many cm
your car is skidding to a stop from a high speed. name all the forces that apply
what is the second president of the u.s.a
what is the double meaning of the title The safe house?