ellie9094
ellie9094 ellie9094
  • 13-05-2019
  • Mathematics
contestada

Need help!! You can buy 10 yogurts for $6.50. How much would it cost for nine yogurts!?

Respuesta :

itmye84 itmye84
  • 13-05-2019

To solve this problem, you should find the rate --->  cost per yogurt (cost/yogurt)

$6.50/10 yogurts = $0.65/yogurt

It costs $0.65 per yogurt, so you can multiply 9 by $0.65 to find the total cost of 9 yogurt.

9(0.65) = $5.85

Answer Link

Otras preguntas

What gave Britain a claim to the land in the Pacific Northwest? O Methodist missions O trading posts agricultural settlements O logging companies
three girls share 12000 in the ratio 2.3.7 calculate how much each girl will get​
The Great Depression and the New Deal: List and explain at least two reasons why there was a decline in rural African American labor. Help !
Types of RECYCLING,Reuse,Reduce​
Does teenage mothers get bullied​
Please I need help with these my grades are low lol
Of all three methods of t-shirt printing.Whichdo you think is the most efficient explain your answer.​
why is nepal more vulenerable to earthquakes​
Help me pls)))) When you show a friend your idea for an art project, he says the idea is too superficial. What can you do to fix this? A) Strengthen and lengthe
reduce 105 in the ratio 3:5​