pizza538 pizza538
  • 12-07-2019
  • Mathematics
contestada

The price of pebbles are 4.50/kg.
A) How many kilograms of pebbles can be bought with $10?

Respuesta :

boyisbob
boyisbob boyisbob
  • 12-07-2019

Answer:

2.222222222222222222222222222222222222222222222222222222kg

or 2.2kg rounded :)

Step-by-step explanation:

10/4.50 = 2.2222222222222222222222222222222222222222222222222

so if you multiply both sides by 2.22222 you get (4.50 *2.222222 = 10)(kg*2.222222 = 2.222222222kg)

Answer Link

Otras preguntas

put the equation -2x + y = -2 in y=mx+b form. please explain how you got the answer​
Plz help me will give crown.
What is 16/24 in its simplest form?
Explain how the farms upriver were adding to the high nitrate levels. (Gizmo)
help for points quick pls
10. Give a brief explanation of what happened the winter of 1691 - 92 , who it affected , and how it was explained amongst the settlers.
Bonjur ee sdcsdfdfdfdf
How did the Berlin Conference of 1884 cause conflicts in Africa that continue to the modern day? A) The conference ignored existing boundaries when creating c
1) Which number is composite? 5 9 11 2
If you have a choice between running a mile for time or doing the Pacer fitness test which would you do and why?