shigdon716 shigdon716
  • 12-07-2019
  • Mathematics
contestada

One package of blueberries costs $3. How
many packages of blueberries can you buy
for $9?​

Respuesta :

fazaima328
fazaima328 fazaima328
  • 12-07-2019

Answer:

3 packages

Step-by-step explanation:

To find how many packages you can buy for $9, you have to divide 9 by 3.

Since each package costs $3.

So, 9/3 = 3

So you can buy 3 packages of blueberries.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 12-07-2019

Answer:

3 packages

Step-by-step explanation:

Since you can buy a package for $3, and you only have $9, how many $3 can you fit? Only 3. In conclusion, you can only buy 3 packages.

Answer Link

Otras preguntas

angle 3 and angle 4 form a linear pair. the measure of angle 3 is four more than three times the measure of angle 4. find the measure of each angle
Five and eight tenths in decimal form
Mary has $4.00 in nickels, dimes, and quarters. If she has twice as many dimes as quarters and forty-seven more nickels than dimes, how many coins of each type
how does Columbus describe the Indians, and why
Need help please help
Which Of The Following is NOT part of supporting or body paragraph? A.) A Topic Sentence that clearly states the topic of the paragrap
How does beveridge answer the charge that governing people without consent is wrong
Please help. This question is really frustrating
What is the leading natural resource in Nigeria?
In modern times, who is the oppressor and who is oppressed?