savedbygrace26
savedbygrace26 savedbygrace26
  • 11-09-2019
  • Mathematics
contestada

How much more expensive is the unit price for 14 ounces at $4.20 than the unit price for 16 ounces at $4.32?

Respuesta :

porterdiona9969
porterdiona9969 porterdiona9969
  • 11-09-2019

Answer:

it is 3 cents more

Step-by-step explanation:

because if you take $4.20 and divide it by 14 it will give you 30 cents

and if you take $4.32 and divide by 16 it will come out to 27 cents

so i hope i helped it is 3 cents.

Answer Link

Otras preguntas

How are the cultures of South America and Mexico the same? How are they different?
whats the answer?????
An imprint fossil is formed when large animals become trapped in mud smaller animals become trapped in tree sap thin objects become trapped in mud any
What was one of the major goals of the soviet union when it invaded afghanistan?
What happened during the first trial of the scottsboro boys? Give answer for each boy
The largest of the terrestrial planets is _____.
Why is Chinese republic a misleading designation for the period between 1912 and 1949 in china
Why did the war time alliance between the soviet union and the westbcrumble after world war 2?
Find the amount of the annuity. Round to the nearest cent. Amount of Each Deposit: $1,500 Deposited: Annually Rate Per Year: 8% Number of Years: 15
Alyssa emptied out her change jar to buy a new binder for school. she found 147 coins consisting of dimes and nickels that totaled 11.65. write a system of equa