birdnuts99 birdnuts99
  • 10-10-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $55.60 for 8 burgers. What is the cost of one burger?
a. $5.56
b. $5.95
c. $6.95
d. $7.15

Respuesta :

legitlegostepper
legitlegostepper legitlegostepper
  • 10-10-2019

Answer: c.) $6.95

How I Got My Answer: Divide 55.6 by 8 to get your answer.

Answer Link
Chickadee2000
Chickadee2000 Chickadee2000
  • 10-10-2019

Answer:

C)6.95

Step-by-step explanation:

55.60 ÷ 8 = 6.95

Answer Link

Otras preguntas

seis palabras esdrújulas ​
HELP!!!!!! The graph showsf(x)and its transformationg(x). Which equation correctly modelsg(x)? g(x)=(12)x+9+5 g(x)=(12)x−5+9 g(x)=(12)x−9+5 g(x)=(12)x+5+9
Which function in Excel checks whether acondition is true or not?O COUNTO IFO AVERAGEOSUM​
Please help ASAP!!!!!!
How can we get system B for system A?AndAre the systems equivalent?​
A spring with a spring constant of 80 N/m is at rest and is attached to a block. If the block (attached to the end of the spring) is moved from 0.6 m to 0.4 m a
Hydrogen gas has a density of 0.09 , and at normal pressure and 1.01 one mole of it takes up 22.4. How would you calculate the moles in 770 of hydrogen gas?
3. Subject______such as yo, tú, él and ella all tell us who is completing the action in the sentence.
Mrs. Johnson baked 2 dozen cookies.Two-thirds of the cookies were oatmeal. How many oatmeal cookies did Mrs. Johnson bake?
CUATRO OBJETOS CONDUCTORES DE CALORPlis​