dtelegad72 dtelegad72
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mr. Jones paid $40.68 for 3 kg of shrimp. What is the cost of 1 kg of shrimp?

Respuesta :

shawneelol613
shawneelol613 shawneelol613
  • 11-10-2019

Answer: 1kg of shrimp is 13.56

Step-by-step explanation:

Just divide 40.68 by 3

Answer Link
gracefgfg12 gracefgfg12
  • 11-10-2019

Answer:

13.56

Step-by-step explanation:

40.68 for 3 kg so you just divide how many dollars per kg.

$40.68/3 kg= 13.56

Answer Link

Otras preguntas

A map has a scale of 1 inch:18 km, three distances on the map are listed in the chart below drag an actual distance into each box to match the corresponding dis
What goes into cellular respiration and photosynthesis?
Write the inequality for the graph
help due in 30 minutes
tell me jucy things?
At which point would most of the pendulum's potential energy have been transformed into kinetic energy?
small amount of points this time, will try to get more next time
How did the arms Race on land lead to ww1
please help answer this​
PLEASE ANSWER THIS AND EXPLAIN! The price of a dress was $60. You had a coupon to save $15. What percent off was the dress?