addisonabbott36
addisonabbott36 addisonabbott36
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

celia bought a bag of 12 goldfish for $3 what is the cost for 1 goldfish?

Respuesta :

youngjaekwon
youngjaekwon youngjaekwon
  • 11-10-2019

Answer:

25 cents

Step-by-step explanation:

12 gold fish devided by 3 dollars is the simple equation of

3/12, which equals .25

Answer Link

Otras preguntas

There are 420 children in a school. 45% of the pupils are boys. How many boys are there? How many girls are there?
What is the stretchy storage bag in the digestive track
5 examples of a combustion reactions.
Spawning is when a a. large group of adults release their gametes into the water at the same time. b. male and female fish release their gametes together. c. mal
Which of the following makes up the dense outer layer of bone? a. compact bone b. spongy bone c. bone marrow d. periosteum
Evaluate the expression, using the given value of the variable. 2 – 8x + 3x when x = 5   A. –53
Evaluate the expression, using the given value of the variable. 2 – 8x + 3x when x = 5   A. –53
What is the stretchy storage bag in the digestive track
what is the measure of the amount of water in the air
The horizontally oriented fold of dura mater that separates the occipital and temporal lobes of the cerebrum from the cerebellum is the ......