ruhani51
ruhani51 ruhani51
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

the price for 3 pounds of apple is 3.99. what is the unit rate

Respuesta :

SilverDays18 SilverDays18
  • 15-10-2019

Answer:

$1.33 per pound of apples.

Step-by-step explanation:

You do 3.99 divided by 3 which gives you the unit rate of $1.33 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

You take a what if you use an unsecured Web site for financial transactions
what is 15 mins to 2hrs in simplest form
The Pentagon in Washington DC is immense in size, with each outside wall 921 feet in length. What is the perimeter of the Pentagon?
454.12kg ;3 significant digits
what role did gold play in the economy of Europe during the 1500s
what is the opposite of 17?
What are the first three common multiples of 12 and 28
what would this equal and showing work x+36=4x
20,000 is 1/10 of_______
Find all numbers whose absolute value is 2 .