leiaduropan13 leiaduropan13
  • 13-10-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15cookies costs $9.
What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

ultraviolet2099 ultraviolet2099
  • 13-10-2019

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

Two calculate the unit rate of one cookie, simply divide the total number of cookies (15) by the total price ($9)

x=9/15

x=.6

Answer Link
PikachuFoxGirl
PikachuFoxGirl PikachuFoxGirl
  • 13-10-2019
60 cent is the answer since you do 15 divided by 9 which gives you 60 cents
Answer Link

Otras preguntas

Sensory and motor neurons are connected to the ____________ nervous system.
Carbon monoxide, a substance found in tobacco smoke, is also found in __________. A. Household cleaning products B. Vehicle exhaust C. Nail polish remover D. Pa
Linear Algebra question! Please help! Which of the following statements are true for all invertible n x n matrices A and B?
need some help with this question in the image​
Given the information in the diagram below, what is the measure of LBEC?
pls help mee!! find the area of the composite shapes ​
NEED HELP ON HELP ON HOW TO DO THIS You have triangle JKL. Angle J is a right triangle. Angle K has a measure of 40 degrees. Side k=26. Solve the triangle. Roun
Read the passage and then answer the following question. En la cafetería de la escuela cada persona tiene su comida favorita. A Luis le gustan las manzanas roj
Given the information in the diagram below, what is the measure of LBEC?
our dog did not bite the cat