jaybae1125
jaybae1125 jaybae1125
  • 12-11-2019
  • English
contestada

Louise bought 114 pounds of roast beef at $2.00 per pound and ​ 212 ​pounds of turkey at $1.50 per pound.

What was her total cost?

Enter your answer in the box.

$

Respuesta :

tonyhillman23
tonyhillman23 tonyhillman23
  • 12-11-2019
114x2= 228 and 212x1.5= 318 so 318+228= 546
Answer Link

Otras preguntas

What is the following number in decimal form? 1.68 × 10^8
jill bought 8cups of ice cream. the cost of the ice cream was 5 cups for $4.00 what is the unit price?(the price for 1cup of ice cream)
How does ancient Greek drama still serve this function in modern society?
Most of the amendments to the United States constitution have dealt with
Which technology will help the business meet its goals?
Which sentence represents a hypothesis
The length of a rectangle is 8 centimeters, and the area of the rectangle is 72 square centimeters. What is the width of the rectangle?
why was there a growing concern about The number of slaves in South Carolina
What is the correct word name for the given decimal 5.89
Mrhopkins was making groups for the school field trip