AnxietyManta AnxietyManta
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more, 8 printers at 145$ per printer or 3 laptops priced at 439$ per laptop? Explain.

Respuesta :

estherh8345
estherh8345 estherh8345
  • 10-12-2019

The laptop costs more.

What the estimated written answer would look like:

The laptops cost more. The unit price per laptop is $146.33, whereas the unit price per printer is $18.13. I divided the total price by the number of items to get my unit prices.

The unit price per printer would be $18.13.

145/8 = 18.3

The unit price per laptop would be $146.33.

439/3 = 146.3

Answer Link

Otras preguntas

please help me with number 1 and 2
When laura arrived at the library, she spent 40 min readind a book. Then she spent 15 min reading a magazine. She left the library at 4:15 pm. At what time did
What makes the following sentence a weak argument? Ear buds are probably doing serious physical damage to their inner eardrums or even the brain itself, but app
Help me please and explain how you arrived at your answer
Which way would an airplane deflect if flying from the north pole toward the equator?
The selling price of a skateboard is $147. The store has a 75% markup policy.What is the cost of the skateboard to the store?
Best explained and correct answer gets brainliest!!
One way to change your thinking about success and failure is to focus on habits. True or False
what is the volume of the solid shown above
5x-x-7=29 then x equals what