Nedcar Nedcar
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Jeff paid $38 for 9 1/2 yards of lumber what was the price for one a yard

Respuesta :

wonderfulSophiaGrace wonderfulSophiaGrace
  • 11-12-2019
$4 per yard
38 divided by 9.5
Answer Link
chipp05
chipp05 chipp05
  • 11-12-2019

Answer:

$4 for 1 yard of lumber

Step-by-step explanation:

To answer this question, all you have to do is divide:

$38 / 9.5 yards = 4

So, it is $4 for 1 yard of lumber

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Which Supreme Court case applied the 6th Amendment to the states?
What is the value of 10a - 4b when a = 3 and b = 6?
gertyuio98765432wsdfghjmkmkjnhbgvfcdsxzaZsxdcfvgbhnjmmhnbgvfcdxszatrt5566645ertrrhghteddrwreeeeeeeeeeeyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyrrrrrrrrrrrrrrrrrrtttttttttttttttt
3 things you learned in chapter 16 evaluations
= 1 What multiplication equation does the model represent? II. 11. U. 06 63 A. 0.21 x 3 = 63 B. 0.3 x 0.21 = 0.063 C. 0.63 x 3 = 1.89 12. D. 3 x 0.21 = 0.63 Wha
find the product. [5 5 [-4 9 -2 3] 8 7]
Express, in terms of a and b, log 3 and b = log 5. log, 15 if a = log 3 and b​
6 eggs in 7 months Remember to write your answer with the unit rate per something. Round to the hundredths place if necessary.
HELP PLEASE QUICK!!!!!!!!!
LOOK AT PHOTO FOR INFO! PLEASE HELP DUE TODAY!!! DON’T SEND FILES OR LINKS!