emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

chenandy3610 chenandy3610
  • 12-12-2019

Answer:

5 pack notebook

Step-by-step explanation:

5 pack notebook costs more because the 4 pack notebook costs 4 dollars w/ 2 cents off, and 5 pack notebook costs 5 dollars and with 1 cent of, so if ir increase by 1 dollar, than probably the 5 pack costs more. It is not about how many, but how much dollars are for per/ notebook.

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation for y 2y -25 =19​
Tile & Grout (T&G) contracts to resurface the insides of the pools at Water World Park. T&G knows that without the resurfacing, Water World will hav
___ is a motivation technique in which managers and employees collaborate in setting goals for the purpose of clarifying the roles employees are expected to pla
PLEASE HELP ME GOD I NEED YOUR HELP PLS THANKS WILL MARK BRAINLIEST 20+PTS
If sin θ = 3/8 and θ is in the second quadrant, find values of all 5 other trigonometric functions of θ
PLEASEEEEEEE HELPPPPPPAn engineer wants to design a knee replacement. Identify one criterion the design should meet.​
x+4z-5-3x when x=2 z=3x
Vica89% of what is 34?​
8/v+1/2=7/v what is v?
If economic profit is equal to zero, then____ Group of answer choices the entrepreneur's profit as measured by accountants is also equal to zero. the entreprene