fuzzylittlellama
fuzzylittlellama fuzzylittlellama
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

You buy 6 oranges for $2.34. How much will it cost you to buy 8 oranges at this price?

Respuesta :

Altana
Altana Altana
  • 12-12-2019

Answer:

$3.12

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 2.34 by 3 that will get you the amount you have to pay for 2 oranges and then add that amount to 2.34

2.34 ÷ 3 = 0.78

2.34 + 0.78 = 3.12

This is your answer I hope I helped!

Answer Link

Otras preguntas

Which type of bond is found in many carbon-to-carbon bonds in canola oil, but very few carbon-to-carbon bonds in butter? 1) C–C 2) C=C 3) C=H 4) C–H
Which of the following is another way to show the ratio 13 to 27?
after developing a hypothesis a scientist is ready to test it by
a polygon with 4 sets of parallel lines
1/6 times what is 4 please answer asap
Researchers counted 8,912 monarch butterflies on one branch of a tree at a site in Mexico. They estimated that the total number of butterflies at the site was
(4 ten thousands) 4,ooo x 10
In addition to the Elk Dogs, what does the old spirit chief give to Long Arrow? A. A rainbow-colored belt and a black medicine robe B. A leather belt and
A wide variety of apps are available to customize devices. Which category of app word processing software fall into?
Name at least one social and economic hardship settlers faced