angie574 angie574
  • 11-01-2020
  • Mathematics
contestada

Javier bought 14.5 pounds of dried navy beans for $25.52.What is the price per pound of the beans?

Respuesta :

owenthefay owenthefay
  • 11-01-2020

Answer:

$1.76

Step-by-step explanation:

Set up algebraic equation: 14.5x=25.52

Divide both sides by 14.5 to isolate x: x=1.76

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is an example of cell division
A skydiver of mass 80kg jumps from a slow moving aircraft and reach a terminal speed of 50 m/s. What's her acceleration when her speed is 30m/s
1. ¿Sabes tu número de teléfono? 2. ¿Conoces a muchas personas que hablan español? 3. ¿Escribes muchos mensajes de texto a tus amigos? 4. ¿Tocas la guitarra? 5.
What is 9/11+2/3and show the work
What do black history mean to me
What is -4x+3x=2?? I need help pls
Which sentence best describes the root of Walter's unhappiness in the play "A Raisin in the Sun?" A. He wants to do well in college, but his teachers give him
math help pls, thank u
Each interior angel of a regular polygon has measure 2x+4 degrees. What is x?
6(-6b+4) + 1 =-33 – 7b​