jay8366
jay8366 jay8366
  • 12-01-2020
  • Mathematics
contestada

If John bought a pineapple for £1 and 10 watermelon for £9 which is the best to get?

Respuesta :

Tronu Tronu
  • 12-01-2020
Watermelons would be the cheaper item since the price of one watermelon would be £0.9 (9/10) compared to pineapples which are £1 each
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 12-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

1 pineapple cost £1

10 watermelon cost £9

:- 1 watermelon cost £(9/10)

1 watermelon cost £0.9

:- watermelon is best to get because it is cheaper

Answer Link

Otras preguntas

What is 21 divided by 8? Show your work.
NAME A COMMON BULB THAT YOU CAN PROBABLY FIND IN YOUR KITCHEN
there are 24 counters. How many counters could you add without having to regroup? why?
The length of this cube is one centimeter. What is the volume of the cube?
How many inches are in 1 Feet?
A human embryo doesn't need the kind of yolk that is present in a chick embryo. Explain. It doesn’t need any nourishment. It gets its nourishment from its mothe
The act of assembling and making both troops and supplies ready for war A. Kaiser B. Mobilize C. Armistice D. U-boat
What is the value of the expression –12 – 3 + 9? A. –6 B. –15 C. 22 D. 0
What were the first two western European countries that Germany invaded? a. France and Belgium b. Norway and Denmark c. Switzerland and Liechtenstein d. Au
a location in on a flat plane