mdavis0977 mdavis0977
  • 12-01-2020
  • Mathematics
contestada

Pencil and a ruler cost 1.50 together. The ruler costs 1.00 more than the pencil. How much does the pencil cost

Respuesta :

saraeliss
saraeliss saraeliss
  • 12-01-2020
.50

you would do 1.50 - 1.00
Answer Link

Otras preguntas

Is Gasoline for you car a clean source of energy?
For the cart without a washer,how does the potential energy at the top of the ramp compare to the kinetic energy at the bottom of the ramp?
1. You have $18 to buy peppers. Peppers cost $1.50 each. Write and solve and inequality that represents the number of peppers you can buy. 2. You have a gift ca
Which piece of bubble gum blows the biggest bubble?
Which words in the sentence make up the infinitive phrase? Even though I am too busy right now, I would still like to go to the concert tonight. A. to go
The perimeter of a rectangle is 36 meters. The length is 2 meters more than three times the width find the length of the rectangle
Work out the sides x and y in each question
Which of the binomials below is a factor of this trinomial? x2 + 12x + 36 A. x + 4 B. x - 4 C. x - 6 D. x + 6
Will there be a diffrence if animals didn't exist? (It's not health but...its just a question I had )
solve for x 4x + 7 + 3x = 19 + x