heidigolos heidigolos
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $5,760 for 16,000 apples, how much does it cost for 12,000 apples?

Respuesta :

ntowry
ntowry ntowry
  • 13-01-2020

Answer:

$4,320

Step-by-step explanation:

Divide the price by the number of apples to get a unit price.

5760 divided by 16000 = .36

Now that you know how much each apple cost

Multiply .36 x 12000 = $4,320

Answer Link

Otras preguntas

In the story The Exercise How do Kevin’s interactions with his father and his teacher, Waldo, help develop the theme within the story? Provide evidence from the
The following sentence uses which principal part of the verb? Out the window, they saw two deer in a field. present participle past present past participle
Is oxygen produced as a result of carbon fixation or of electron transport
Find the geometric mean between 12 & 9
Keith is the leading goal scorer for a team in an ice hockey league. Last season, he scored 42 goals in 82 games. Assuming he scores goals at a constant rate, w
434 is 35% what is !00%
How are the factors that contribute to tobacco use related?
Plyometrics is an isometric exercise technique. True or false?
the president’s legislative power includes each of the following except _____. appointing supreme court justices suggesting bills to congress calling special
How many years did it take to settle the frontier