kimberlywood2 kimberlywood2
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

rami buys 3 pounds of oranges. if the total cost is represented by c; what is the cost per pound? Define the variable

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 13-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

c = 3x.......c represents total cost and x represents cost per lb

the cost per lb can be found this way : (c / 3) = x

Answer Link

Otras preguntas

Julie is 3 years older than her sister. Julie's age is 11 years old. How old is her sister?
ILL GIVE BRAINLIST FOR THE FIRST TO GET #1 RIGHT!!
Please answer faster and correct I have test
for many years scientists have observed that most hurricanes occur during the summer and fall months why are hurricanes more likely to hit Georgia between june
By rounding each number to 1 significant figure,estimate the answers to:a)8.2 x 6.7÷0.46​
What was the main thing that caused Christianity to spread throughout Rome?
The schedule for a music showcase includes 3 sets that are 20 minutes each and 1 set that is 40 minutes. There is a 10-minute break between each set. The total
Attraction between particles is less.
What should you keep in mind when using a dictionary or thesaurus? a Your goal as a writer is to communicate clearly and effectively with your audience, not im
a .......is a part of your body that perform a job , e.g the brain jr the heart​