robbmackenzie robbmackenzie
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples costs $3.00. At the
same rate, what would be the cost of 7
pounds of apples?

Respuesta :

swlit swlit
  • 13-01-2020

Answer:

$4.20

Step-by-step explanation:

Setup a ratio.

5/3=7/x

5x=7(3)

x=21/5

x=4.2 or for this problem 4.20

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is correct? Helen paid for that tickets with my money. Helen paid for this tickets with my money. Helen paid for them tickets with my money. Hele
Zoe bought a bike on sale at 15% off the original price. The original price was $420. How much did Zoe pay for the bike?
x and y are two different numbers selected from the first fifty counting numbers from 1 to 50 inclusive. what is the largest value that (x+y) / (x-y) can have?
Which number is equivalent to 16? A.256 B226. C.32 D.18 What value of x makes the equation below true? 7x-1=9 A.2/7 B.8/7 C.10/7 D.16/7
How do u Solve 2x2 + 2x2 + 2 - 2x2 =
The basic building blocks of lipids include (a) amino acids only. (b) fatty acids and amino acids. (c) fatty acids and glycerol. (d)
name the type of chemical reaction : CaO(s) + H2O(l) -----------Ca(OH)2(aq)
what do we mean when we say Q=ne please explain breifly ?
what does B.O.D.M.A.S. or B.E.D.M.A.S. mean?
How is the location of chloroplasts consistent with the function of leaves?