yanisabelsanchez2023
yanisabelsanchez2023 yanisabelsanchez2023
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Monique paid $5.50 for bags of popcorn and cups of juice. Popcorn costs $0.50 per bag; juice costs $0.75 a cup, and she bought exactly 9 items. How many of each did she buy ?

Respuesta :

rema54 rema54
  • 14-01-2020
4 juice boxes and 5 popcorn
Answer Link

Otras preguntas

After writing part of his novel, Thomas is now writing 16 pages per week. After 4 weeks, he has written 85 pages. Write an equation to represent the number of p
Which expression is equivalent to the given expression? 17x−32x x(17−32) x(32−17) 17x(1−32) 17(x−32)
The base of a parallelogram is twice it’s height- the height is 4 inches. The perimeter is 20 inches What is the area? Please help you will get extra points- u
Helpppppppp??????????
Which type of clothing was a highlight of youth fashion after WWII?
How do I find the answer to this ?
Which expression is equivalent to the given expression? 17x−32x x(17−32) x(32−17) 17x(1−32) 17(x−32)
¿Qué hago para ponerme en forma? a) Sugiero que hagas ejercicios aeróbicos. b) Sugiero que hagas demasiado sin descansar. c) Sugiero que nunca estires d) Sugier
PLZZZZZZZ NEED HELP!!!!!!!!!
How do biological and psychological theories of deviance differ from sociological theories? what are some of the major theories aligned with these disciplines?