champbristol1
champbristol1 champbristol1
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

3. A grocery story sells a bag of 8 potatoes for $4.00. What is the
unit cost of each potato in the bag?
a. $32.00
b. $5.00
C. $0.50
d. $0.05

Respuesta :

isabellab5493
isabellab5493 isabellab5493
  • 10-02-2020

Answer:

c cos 0.50X8=$4.00

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
What is the ultimate source of energy for all fossil fuels? A. carbon B. water C. the sun D. pressure
What generally happens when the Senate and the House of Representatives pass different versions of the same bill?
Who created an engraving of the Boston massacre to increase support for patriot cause
Is x-6 over 6-x the same thing
Henery is eating pizza. He ate 7/8 of a whole pizza that had 12 pieces. How many pieces did he eat?
Write an equation for the translation of y=2/x with the given asymptotes. X=1 y=-1
Which sentence contains an incorrect possessive form? A. We often see the geeses' feathers near the pond. B. The full moon's glow helped us see in darkness. C.
why was slavery important in Renaissance and Reformation in 1300-1650?
what was the main failure of the articles of confederation that eventually led to the US Constitution