josephojelade01 josephojelade01
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

You are buying balloons that cost $.89 per package to decorate for a school dance. You have $14.75 to spend. How many packages of balloons can you buy?

Respuesta :

mangmuan2148
mangmuan2148 mangmuan2148
  • 11-02-2020

Answer:

$16.57

Step-by-step explanation:

If you divide $14.75 by $.89 it give you answer of 16.5730337 but if you take the first 4 numbers it gives you $16.57 and you don't need to round the 7

Answer Link

Otras preguntas

5(x + 4) = 4(x -6) |How to do this problem
marylee flew 630 miles in 120 minutes. How many miles per minute did she fly
PLEASE HURRY I NEED HELP!What statement below is quantitative?The puppy's stride is as wide as a tablecloth.The puppy has big paws and will be a big dog when it
In which quadrant will the image FGH lie after a counterclockwise rotation of 1980 degrees? Explain how you made your prediction
What is the best thing to gain veins on both arms? 25 points!!!
Number 14 only. Please I really need help on this.
how do I solve 12=3 (2x-10)+6
Lee la frase y escribe el imperfecto del verbo en paréntesis. Read the sentence and write the imperfect of the verb in parentheses. You may copy and paste the a
Solve for n. 2n-3/5 = 5.
what is a word problem for 5x + 10 ≥ 50